ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین Bitcoin و اتریم Ethereum

 1. بیت کوین

پول دیجیتالی، پول دیجیتال یا پول الکترونیک یا ارز الکترونیکی Digital currency, digital money  یک نوع ارز در قالب دیجیتال است (برخلاف  قالب سنتی و فیزیکی مانند پول نقد و سکه). برخی ویژگی های مشابه به ارزهای فیزیکی را دارند، اما امکان  معاملات لحظه ای و انتقال بدون محدودیت مالکیت ارز ، وجود دارد .بیت کوین Bitcoin نمونه  ایی از این ارزهاست؛ مانند پول سنتی، این ارزها ممکن است برای خرید کالاها و خدمات فیزیکی استفاده شوند، اما ممکن است برای مواردی خاص مانند استفاده از بازی آنلاین یا شبکه اجتماعی محدود شوند.

پول دیجیتال می تواند متمرکز باشد،  یعنی مرکز کنترل داشته باشد و یا غیر متمرکز،  بدون مرکز کنترل و  با آزادی های بیشتر باشد.

 

بیت کوین Bitcoin

Bitcoin  بیت کوین ، یک ارز رمزی و نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است. اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیت کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است، تا کنون هیچ دولتی بیت کوین را به عنوان پول به رسمیت نشناخته‌است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیت کوین تأکید دارند. بیت کوین در نظام حقوقی ژاپن و آلمان کالایی است که می‌تواند به عنوان ابزار پرداخت استفاده شود. بیت کوین نخستین پول دیجیتال نامتمرکز است، چرا که سیستم آن بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می‌کند. این شبکه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود.

واحد پولی بیت کوین:

BTC نماد

۱۰−۳     millibitcoin, mBTC

۱۰−۶   microbitcoin, bit, μBTC

۱۰−۸   satoshi

وب سایت  https://bitcoin.org    https://blockchain.info

 

گره‌ها  nodes از طریق استفاده از رمزنگاری این تراکنش‌ها را بازبینی کرده و در یک دفتر کل توزیع‌شده عمومی که به آن زنجیره بلوکی Bockchain گفته می‌شود ضبط می‌کنند. بیت کوین را شخص یا گروهی از اشخاص ناشناس تحت نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز open source  عرضه کردند.

پشتوانه ارزهای رایج، معمولا طلا و گاهی نقره است،شاید بتوان گفت پشتوانه این ارز دیجیتال طلا نیست بلکه فرمول‌های ریاضی  است و در سراسر جهان افراد از نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای تولید آن استفاده می‌کنند. این فرمول ریاضی در اختیار همه است و هر کسی می‌تواند آن را بررسی کندضمناً خود نرم افزار نیز منبع باز open source است بنابراین هر کسی می‌تواند صحت عملکرد آن را تایید نماید.

یکی از ویژگی‌های اصلی بیت کوین شفافیت آن است. با وجود اینکه تنها دارنده آن، آدرس یا رمز شخصی می‌تواند به بیت کوین‌هایش دسترسی داشته باشد؛ ولی هر کسی در شبکه می‌تواند میزان بیت کوین‌های هر آدرس را مشاهده کند و اینکه بیت کوین‌ها از کجا و به چه آدرسی منتقل شده‌اند هم کاملا قابل مشاهده است. اما چون آدرس‌ها کاملا ناشناس است، بیت کوین در واقع شفافیت و محرمانگی را با هم دارد. برخلاف حساب‌های بانکی که به نام شما متصل است، آدرس‌ بیت کوین هرگز با نام واقعی شما کاری نخواهند داشت.

بیت‌ کوین در واقع یک ترکیب عجیب است. پولی است که شبکه پرداخت هم محسوب می‌شود. ضمن محرمانگی، کاملا داد و ستد در آن شفاف  و غیر متمرکز است.

در چندسال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی نوسانات زیادی داشته به طوری که از چند صدم دلار به چندهزار دلار افزایش یافته‌است و سپس ارزش بیت‌کوین سقوط شدیدی داشته است.

 

پدیدآور

ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto  ؛ این نامی است که به عنوان مخترع بیت کوین در اینترنت منتشر شده‌است اما هویت واقعی او هنوز مجهول است. بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و بیت کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است.

 

مشخصات اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد. ناکاموتو پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد و در سال ۲۰۱۱ هم ایمیلی از سوی ساتوشی ارسال شد که می‌گفت او دیگر از بیت کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده‌است.

هویت ناشناخته ناکاموتو باعث نگرانی‌هایی می‌شود که یکی از دلایل آن به برداشت نادرست از متن بازبودن بیت کوین بر می‌گردد؛ در صورتی که امنیت، از ویژگی‌های مهم نرم‌افزار متن باز است. هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و این کاربران بیت کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. بیت کوین کاربردهای جالب و جدیدی دارد که در هیچ‌کدام از سیستم‌های پرداخت دیگر نمی‌توان یافت.

 

روش‌های کسب بیت کوین

1 – بیت کوین‌ها عموماً از طریق فعالیت‌های استخراج (ماینینگMining ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت کوین است، بدست می‌آیند. این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است.

2 – خرید بیت کوین از صرافی‌ها

3 – همچنین برخی از وب سایت‌ها به عنوان جوایز قرعه کشی ، به کاربران خود بیت‌کوین می‌دهند.

4 – می‌توانید با پذیرفتن بیت کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات، بیت کوین به دست آورید.

 

 

کیف پول دیجیتال Digital wallet :

به ‌زبان ساده، یک کیف پول دیجیتال را می‌توان مجموعه‌ای از این کلیدها توصیف کرد. انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد.کیف پول نرم‌افزاری یکی از این کیف پول هاست. علاوه بر این که کیف پول نرم‌افزاری اعتباراتی را که اثباتی برای مالکیت است، ذخیره می‌کند، به شبکه متصل می‌شود و اجازه استفاده از بیت کوین را می‌دهد، علاوه بر کیف پول نرم‌افزاری، سرویس اینترنتی به نام کیف پول آنلاین، کیف پول دیگری با کارایی مشابه و امکان استفاده راحت تر است. در این مورد، اعتبارات برای دسترسی به منابع مالی به جای این که بر روی سخت‌افزار ذخیره شوند روی کیف پول آنلاین ذخیره می‌شوند.

bitcoin.org

برای ساختن حساب کاربری در بلاک چین،  به آدرس Blockchain.info رفته و در منوی بالای وب‌سایت، روی گزینه Wallet کلیک کنید و از آنجا گزینه Sign Up را انتخاب کنید، یا از همان صفحه اصلی، از سمت راست صفحه روی گزینه Get a free Wallet کلیک کنید و کیف پول خود را ایجاد کنید.

 

جهت پرهیز از اشتباهات رایج و ایجاد محیطی با امنیت کافی به این نکات توجه نمایید:

کیف پول خود را ایمن کنید

همان قدر که در مورد کیف پول معمولی خود احتیاط می‌کنید، همان قدر یا حتی بیشتر از آن، در مورد بیت کوین دقت داشته باشید.

مقادیر کم برای استفاده‌های روزمره در کیف پول خود قرار دهید.

از کیف پولتان نسخه پشتیبان بگیرید.

در صورت داشتن نسخه پشتیبان چنانچه اگر کیف پول را رمزنگاری کرده باشید، خواهید توانست در صورت دزدیده شدن کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه، پول خود را بازیابی کنید.

کیف پولتان را رمزنگاری کنید.

اینکار برای کمک به محافظت از شما در برابر دزدان است. در عین حال که از یک گذرواژه قوی استفاده می‌کنید، هرگز گذرواژه خود را فراموش نکنید؛ در غیر اینصورت پول خود را برای همیشه از دست خواهید داد. بر خلاف بانکها، گزینه‌های بازیابی گذرواژه در بیت کوین بسیار محدود است.

 

از کیف پول آفلاین برای ذخیره‌سازی استفاده کنید.

یک کیف پول آفلاین که ذخیره‌سازی سرد هم نامیده می‌شود، بالاترین سطح ایمنی برای ذخیره سازیست که شامل ذخیره‌سازی یک کیف پول در یک محیط امن شده که به شبکه متصل نیست، خواهد بود.

 

نرم‌افزارتان را به روز نگه دارید.

به روز رسانی‌ها می‌توانند از مشکلات ناشی از دشواری‌های مختلف جلوگیری کند، امکانات جدیدی را دربردارند و به امنیت کیف پولتان کمک می‌کنند. . نصب بروز رسانی‌ها برای تمام نرم‌افزارها بر روی کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه، به منظور ایمنی بیشر محیط کیف پول شما بسیار مهم است.

 

چند امضایی برای محافظت در برابر سرقت.

کیف پولهای چند امضایی به کاربر اجازه می‌دهد بر پولهای خود کنترل داشته باشد و در عین حال از اینکه دزد به یک دستگاه یا سرور منفرد حمله کرده و پولها را بدزدد، جلوگیری می‌کند.

 

بهای بیت کوین متغیر است، بنابراین بیت کوین پس انداز با ثبات و مطمئنی نیست.

مبالغ پرداخت شده از طریق بیت کوین، قابل برگشت نیستند در صورت اشتباه دارایی شما قابل برگشت نیست.

درست است که شما احراز هویت نمی‌شوید و از طریق آدرس بیت کوین هویت شما قابل تشخیص نخواهد بود اما سوابق تراکنش‌های شما روی هر آدرس به صورت عمومی و دائم ذخیره می‌شود و برای دیگران قابل دسترسی است. راه حل این است که از آدرس‌های متعدد برای دریافت وجه (به خصوص برای استفاده‌های عمومی مثل دریافت وجه روی سایتتان) استفاده نمایید.

 

یک کیف پول اطلاعات لازم به داد و ستد بیت کوین ذخیره می‌کند. یک کیف پول چیزی است که ” اعتبار دیجیتال برای منابع بیت کوین خود را ذخیره می‌کند. ” و اجازه دسترسی (و مصرف) آن‌ها را می‌دهد. بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی(public key cryptography) استفاده می‌کند، که در آن دو کلید رمزنگاری، یک عمومی و یک خصوصی، تولید می‌شوند.

 

تعداد شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت کوین می‌پذیرند، روز به روز در حال افزایش است. می‌توانید از بیت کوین برای پرداخت به آن‌ها استفاده کنید و تجربه خود را به حساب کمک به کسب و کارهای صادقی بگذارید که می‌خواهند شفافیت بیشتری داشته باشند.

 

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می‌کند. هر کیف پول شامل تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی است. کلیدهای عمومی به آدرس‌های بیت کوین تبدیل می‌شوند که به عنوان آدرس برای دریافت بیت کوین به پرداخت‌کننده اعلام می‌شوند. این آدرس‌ها در حالت قابل خواندن برای انسان‌ها به رشته‌ای با تقریباً ۳۳ نویسه تبدیل می‌شوند که همیشه با عدد ۱ یا ۳ شروع می‌شوند.ایجاد یک آدرس جدید عملی کاملاً محلی و بی‌نیاز از اتصال به شبکه همتا به همتای بیت کوین است.

در واقع هر فرد می‌تواند بیت کوین‌های خودرا به یک آدرس بیت کوین دیگر ارسال یا اصطلاحاً واریز نماید. اکثر آدرس‌های بیت کوین بی‌معنی به نظر می‌رسند، اما امکان ایجاد آدرس‌های شخصی تر به وسیله نرم‌افزاری که به سرعت آدرس‌های بسیاری تولید می‌کند و آدرس‌هایی را که با الگوی مورد نظر همخوانی دارند، ذخیره می‌کند، وجود دارد.

 

شبکه

هر کاربر متصل به شبکه بیت‌کوین، یک گره  node محسوب می‌شود. در شبکه بیت‌کوین هر گره با چند گره دیگر در ارتباط است. برای انتقال وجه، گره فرستنده بیت‌کوین یک درخواست انتقال وجه تولید می‌کند و با کلید شخصی خود آن را امضاء می‌کند. سپس این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آن‌ها متصل است می‌فرستد. این گره‌ها نیز درصورت دریافت این درخواست آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند و به این روش این درخواست در تمام شبکه پخش می‌شود.

 

بلوک Block

گره‌های مولد بلوک یا به عبارت دیگر کامپیوترهای استخراج‌کننده که Miner نامیده می‌شوند، در صورت دریافت یک درخواست انتقال، آن را وارد بلوکی که در حال ساخت هستند می‌کنند. ساخت بلوک کاری زمان بر و مبتنی بر شانس است. سختی ساخت بلوک متغیر است و تقریباً هر دو هفته یک بار به نسبت سرعت تولید بلوک در دو هفته اخیر طوری تغییر می‌کند که هر بلوک به‌طور متوسط ۱۰ دقیقه زمان برای ساخت لازم داشته باشد. در صورتی که یک گره مولد بلوک موفق به تولید یک بلوک شود، آن را به تمام گره‌هایی که با آن‌ها در ارتباط است می‌فرستد. این گره‌ها درستی بلوک را بررسی می‌کنند و در صورت صحت بلوک و تمام درخواست‌های داخل آن، آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند. به این روش هر بلوک معتبر، به سرعت در شبکه پخش می‌شود. مولدهای دیگر، در صورت دریافت یک بلوک معتبر، کار روی درخواست‌های انتقالی که داخل این بلوک است را رها می‌کنند و شروع به تلاش برای تولید بلوک بعدی می‌کنند. به همین دلیل درخواستی که داخل یک بلوک ثبت می‌شود در واقع توسط اکثریت شبکه تأیید شده‌است. مولدی که موفق به تولید یک بلوک می‌شود، یک درخواست انتقال ویژه به آن اضافه می‌کند که هیچ فرستنده‌ای ندارد و ۲۵ بیت‌کوین به آدرس خودش واریز می‌کند. این ۲۵ بیت‌کوین به عنوان پاداش مولد محسوب می‌شود و با اینکه هیچ فرستنده‌ای ندارد، توسط بقیه گره‌ها یک انتقال وجه درست محسوب می‌شود. البته این جایزه در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود. این جایزه هر چهار سال نصف می‌شود، بدین صورت که این جایزه بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، تعداد ۵۰ بیت کوین برای هر بلوک بود، بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ۲۵ بیت کوین رسید و به همین صورت هر چهار سال نصف می‌شود. با یک محاسبه ریاضی می‌توان متوجه شد که حداکثر ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت کوین قابل ایجاد خواهند بود. تا نیمه سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد حدوداً ۱۳٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت کوین در گردش می‌باشد.

 

اقتصاد

بیت کوین سرمایه‌ای دیجیتال است که توسط مخترع آن، ساتوشی ناکاموتو، طراحی شده و به عنوان یک ارز کار می‌کنند. به بیت کوین معمولاً به با عباراتی مانند: پول دیجیتال، پول خرد دیجیتال، ارز مجازی، ارز الکترونیکی یا ارز رمزنگاری شده اشاره می‌شود. اکونومیست در ژانویه ۲۰۱۵، اعلم کرد ،بیت کوین سه ویژگی مفید یک ارز را دارد. سخت به دست می‌آید، عرضه محدود دارد، به آسانی قابل بازبینی است. اقتصاددانان پول را واحدی برای اندازه‌گیری تولید و واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی تعریف می‌کنند و توافق دارند که بیت کوین تمام این معیارها را دارد. بیت کوین به عنوان یک ابزار مبادله به بهترین نحو عمل کرده‌است؛ به‌طوری‌که بیش از صدهزار تاجر تا فوریه ۲۰۱۵ بیت کوین را پذیرفته‌اند.

 

استفاده عمومی

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳، تقریباً ۱۲ میلیون بیت‌کوین در گردش ثبت شد. بر اساس پژوهش‌های دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۷ ، بین ۲٫۹ میلیون تا ۵٫۸ میلیون کاربر منحصر به فرد که بسیاری از آن‌ها از بیت کوین استفاده می‌کنند یک کیف پول رمز نگاری شده دارند. تعداد کاربران بیت کوین به‌طور قابل توجهی از سال ۲۰۱۳، از سه هزار نفر به بیش از یک میلیون رشد کرده‌است.

 

پذیرش توسط بازرگانان

در سال ۲۰۱۵، تعدادی تجاری که بیت کوین را پذیرفته‌اند به بیش از صدهزار نفر رسید. به‌طور معمول توسط پردازنده کارت اعتباری کارمزدی بین دو تا سه درصد کسر می‌شود این در حالی است که کارمزد استفاده از بیت کوین صفر تا دو درصد است. برخی از نامزدهای سیاسی ایالات متحده، از جمله نامزد شهر نیویورک جف کرزون گفته که کمپین بیت کوین را خواهد پذیرفت. در اواخر سال ۲۰۱۳ دانشگاه نیکوزیا به عنوان اولین دانشگاه برای اولین بار در جهان بیت کوین را پذیرفت و همچنین شروع به ارائهٔ یک برنامه تحصیلی در مطالعه ارزهای دیجیتال کرد.

 

ارائه دهندگان خدمات پرداخت

بازرگانان پذیرش بیتکوین، از خدمات پرداخت ارائه دهندگان بیت کوین مانند BitPay یا Coinbase استفاده می‌کنند. هنگامی که یک مشتری در بیت کوین پرداخت می‌کند، ارائه دهنده سرویس بیت کوین را از طرف فروشنده می‌پذیرد، به‌طور مستقیم آن را تبدیل، و مقدار به دست آمده را با کارمزدی کمتر از یک درصد به حساب بانکی فروشنده می‌فرستد.

 

موسسات مالی

شرکت‌های بیت کوین مشکل بازکردن حساب بانکی سنتی داشته‌اند. به گفته آنتونیو گالیپی، یکی از بنیانگذاران از BitPay، “بانک‌ها حتی اگر واقعاً بخواهند از مقابله با شرکت‌های بیت کوین گریزانند. ” در سال ۲۰۱۴، بانک مرکزی استرالیا حساب‌های وابسته به کسب و کار با بیت کوین را بست؛ و HSBC سرویس دهی به صندوق‌های تأمینی با لینک به بیت کوین را رد کرد. بانک‌های استرالیا به‌طور کلی به بستن حساب کاربرانی که از کسب و کارهایی شامل ارز دارند، شهرت یافته‌است. این موضوع است به موضوع تحقیقی رقابت کنندگانی در استرالیا و کمیسیون مصرف‌کننده تبدیل شده‌است. با این حال، بانک‌های استرالیا کاملاً تکنولوژی بلاک چین که اساس آن بیت کوین است را پذیرفته‌اند. در گزارشی در سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی آمریکا مریل لینچ اعلام کرد که “ما معتقدیم بیت کوین می‌تواند تبدیل به یک ابزار عمده پرداخت برای تجارت الکترونیک باشد و ممکن است به عنوان یک رقیب جدی برای ارائه دهندگان انتقال پول سنتی پدیدار شود.” در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، اولین بانک بیت کوینی که سپرده‌ها در ارز را فوراً تبدیل به بیت کوین بدون هیچ کارمزدی می‌کند، در بوستون باز شد.

 

به عنوان سرمایه‌گذاری

برخی آرژانتینی‌ها بیت کوین را برای حفاظت از پس‌انداز خود در برابر تورم بالا خریداری کرده‌اند یا در طول ۲۰۱۲–۲۰۱۳ بحران مالی قبرس، خرید بیت کوین در قبرس به دلیل ترس از مصادره شدن حساب‌های پس‌انداز یا مشمول مالیات شدن آنان افزایش یافت. روش دیگری از سرمایه‌گذاری استفاده از صندوق بیت کوین است. تنظیم اولین صندوق بیت کوین در نیوجرسی در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۴ رخ داد و توسط کمیسیون خدمات مالی نیوجرسی تأیید شد. فوربس شروع به نشر استدلال‌هایی به نفع سرمایه‌گذاری در این زمینه از سامبر ۲۰۱۵کرده‌است. در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، بانکداری اروپا و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی FINRA، یک سازمان خود نظارتی ایالات متحده، هشدار داد که سرمایه‌گذاری در بیت کوین ریسک است. فوربس بیت کوین را بهترین سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۳ نام گذاری کرد. در سال ۲۰۱۴، بلومبرگ بیت کوین را یکی از بدترین سرمایه‌گذاری‌های سال نامید با این حال در سال ۲۰۱۵، بیت کوین در صدر جدول ارز بلومبرگ قرار گرفت. به گزارش بلومبرگ، در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۵۰ کیف پول بیت کوین با بیش از یک میلیون دلار بیت کوین وجود داشت. تعداد میلیونرهای بیتکوین نامشخص است زیرا هر فرد می‌تواند بیش از یک کیف پول داشته باشد.

 

قیمت و نوسانات

در ژانویه ۲۰۱۷ قیمت تقریبی بیت کوین هزار دلار بود و در دسامبر ۲۰۱۷ طی یازده ماه قیمت آن تقریباً ده برابر شد. قیمت این ارز دیجیتالی همچنان افزایش یافت تا به بالاترین قیمت خود یعنی بیش از ده هزار دلار رسید که بلافاصله در کمتر از ۲۴ ساعت با ۲۰ درصد کاهش ارزش رو به رو شد و ارزش آن دو هزار دلار کاهش پیدا کرد.و بعد از کش و قوس‌های فراوان نامعلوم قیمت بیت کوین در آخر سال دسامبر ۲۰۱۷، به بالاترین حد خود یعنی ۱۸۰۰۰$ دلار رسید و بعد از آن طی ۲ ماه بعد قیمت آن به یک سوم خود یعنی ۶٬۵۶۴٫۷۱$ رسید. و در اوایل سال 2018 به حدود 11500 دلار رسید.

 

مشکلات بیت کوین

1 – تکنولوژی قدیمی

از مهمترین مشکلات امروزه بیت کوین می‌توان به قدیمی بودن تکنولوژی بیت کوین اشاره کرد. این قدیمی بودن باعث شده تا گروه‌هایی با ایجاد هارد فورک(Hard fork) مانند بیت کوین کش Bitcoin cash و بیت کوین گلد سعی در جبران این عقب ماندگی و حتی تلاش برای جایگزین کردن بیت کوین داشته باشند. از جمله این مشکلات می‌توان به طولانی بودن مدت زمان تأیید تراکنش‌ها (۱۰ دقیقه) و کارمزدهای (Fee) بعضاً گران و گاهی ترسناک بیت کوین اشاره کرد.

 

2 – نوسانات ارز

نوسانات بیت کوین گاهی باعث ایجاد عرق سرد بر پیشانی سرمایه گذاران می‌شود! بطوری‌که گاهی ناگهانی سقوط می‌کند و در کسری از ثانیه مجدداً صدها دلار افزایش پیدا می‌کند.

 

3 – مصرف انرژی بالا

مصرف بالای انرژی توسط شبکه بیت‌کوین همواره یکی از مباحث مورد انتقاد برخی کارشناسان بوده‌است. بر اساس گزارش نشریه دیجی‌کونومیست، میزان تخمینی برق مصرف شده دردنیا توسط شبکه بیت‌کوین برابر با ۳۰/۱۴ تراوات ساعت، یعنی برابر با متوسط برق مصرفی ایرلند است.

 

بانک مرکزی  ایران در اواخر سال 1396 اعلام کرد که نوسانات شدید ارزش ارزهای رمزپایه و فعالیت‌های سوداگرانه از طریق بازاریابی شبکه‌ای ، باعث عدم اطمینان و بروز ریسک بالا برای این ارزها شده است و به دلیل ریسک بالای خرید ارزهای رمزینه و فعالیت سوداگران در این عرصه، به سرمایه‌گذاران و هموطنان گرامی توصیه می‌شود که بر اساس پیشنهادهای فریبنده سوداگران، سرمایه خود را در معرض ریسک قرار ندهند؛ چرا که امکان مالباختگی در آن وجود دارد، سازوکارهای کنترل و رصد سمت عرضه ارزهای رمزینه با همکاری بانک‌ مرکزی و سایر نهادهای ذیربط، در حال انجام است و سیاست‌های بانک‌ مرکزی در این خصوص پس از بررسی کامل موضوع، ابلاغ خواهد شد.

 

 

 

 

میزان سرمایه ارزهای دیجیتال عمده به نقل از ویکی پدیا :

1280px-Market_capitalizations_of_cryptocurrencies.svg

 

 

اتریوم Ethereum

همان طور که می بینیم  در رده بندی بازار سرمایه ارزهای دیجیتال ، ارز دیجیتال اتریوم Ethereum  در جایگاه دوم قرار دارد که جدیدتر بوده ،  شباهت هایی با بیت کوین داشته و البته تفاوت ها و کارکردهای گاهاً متفاوتی نیز می تواند داشته باشد.

اتریوم

 

 

 

 

در جدول زیر به مقایسه اتریوم  با بیت کوین می پردازیم

بیت کوین (BTC) اتر (ETH) نوع مقایسه
یک ارز است یک توکن است ماهیت
ساتوشی ناکاموتو ویتالیک بوترین و دیگر همکاران شامل گوین وود و ژوزف لوبین می شود مخترع
ژانویه ۲۰۰۹ جولای ۲۰۱۵ تاریخ به کارگیری
توزیع محدود پول بدون سیاست محدودیت در توزیع مانند پول رایج شیوه توزیع
روی هم رفته ۲۱ میلیون نامحدود سقف توزیع
۱ ساتوشی یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین ۱ وی یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اتر کوچکترین واحد
مورد استفاده برای خرید کالا و خدمات و نگهداری (مانند نگهداری طلا) مورد استفاده برای ساخت برنامه های کاربردی نامتمرکز در زنجیره بلاک اتریوم کاربرد
ارزی جدید که برای رقابت با استاندارد طلا و پول کاغذی ساخته شده است توکنی که قادر به تسهیل قرارداد های هوشمند است (برای مثال، قرارداد وکلا، تبادلات مالی صاحب یک ساختمان و رای گیری) هدف
SHA256 Ethash الگوریتم
https://bitcoin.org/ https://ethereum.org/ وب سایت

 

هم اکنون شرکت هایی در کشور ما نیز به صورت غیر رسمی اقدام به فروش ارزهای دیجیتال می کنند.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. marziye mohammadi گفت:

  عالی بود
  ارز های دیجیتال و چگونگی ارزش دهی اونها برای من خیلی مبهم بود
  ممنون از توضیحات کامل و شفافتون

 2. farzad farajoali گفت:

  مطلالب کاملا کاربردی و قابل درک بود. ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *